7. 05. 2015, 13:52

Cestujeme do Porvoo

Porvoo je městečno vzdálené zhruba 50 kilometrů východně od Helsinek a návštěvníky láká především svou historií, která sahá do 14. století, a činí tak z Porvoo druhé nejstarší město Finska. Díky svému atraktivnímu historickému centru a snadné dostupnosti je vyhledávaným cílem.

p

Obecně na úvod
Ve městě žije necelých padesát tisíc obyvatel. Z toho přibližně dvě třetiny tvoří finsky hovořící populace a zbytek náleží švédsky mluvícím. Město je tedy dvojjazyčné a jeho švédský název zní Borgå.
Lokace – příjezd a odjezd
Porvoo se nachází padesát kilometrů východně od Helsinek při břehu Baltského moře, středem města protéká menší řeka Luhdanjoki. Z hlavního města sem míří dálnice E18, doprava ať vlastním autem či veřejným autobusem tedy není nijak složitá. Z Helsinského nádraží Kamppi odjíždějí do Porvoo autobusy zhruba každou půl hodinu, jízda zabere necelou hodinu a bude vás stát kolem dvanácti euro. Nechcete-li se pak vracet hned zpět do Helsinek, je možné pokračovat při jižním pobřeží dále na východ, například do města Loviisa.
Pro movitější cestovatele je možné absolvovat cestu z Helsinek také lodí.

pp

Historické jádro města – Vanha Porvoo
Budete-li mířit od autobusového nádraží do historického centra, sledujte cedulku „Vanha Porvoo“ neboli Staré Porvoo. Ačkoli je seskupení starobylých uliček navržených na seznam dědictví UNESCO, město je jinak moderní, rozvíjející se oblastí a dřevěné domky zaujímají jen jeho menší část.
Vanha Porvoo, vybudované ve 14. století, se rozprostírá na úbočí mírného kopce okolo katedrály zbudované v 15. století. Její návštěva je nedílnou součástí prohlídky města. Zajímavý protestantský interiér stojí za vidění, jeho zvláštní atmosféru dotváří například model plachetnice visící od stropu či obraz Poslední večeře Páně. Ve Vanha Porvoo také naleznete dům J. L. Runeberga, finské básníka 19. století, který je mimo jiné autorem slov finské hymny.

ppp

Procházka po dlážděných ulicích lemovaných barevnými domky vám klidnou chůzí zabere nanejvýše dvě hodiny. Čas si můžete zpříjemnit nahlédnutím do některého z malebných obchůdků na jedné z hlavních ulic – Jokikatu a souběžnou Välikatu.

pppp

Během letní sezóny nabízí venkovní posezení i kavárna na náměstí s radničním domem.

ppppp

Nezapomeňte si prohlédnout i staré přístavní sklady, které jsou výrazným symbolem města. Leží při břehu řeky hned na okraji Vanha Porvoo a výhled na ně se vám naskytne z mostu Uusi silta.
Chcete-li v Porvoo setrvat déle, ubytování nabízí několik hotýlků a jeden hostel. Ceny jsou však vzhledem k atraktivitě města o něco vyšší.

ppppppp

Vlastní zkušenost
Porvoo jsem navštívila dvakrát. Jednou v sezóně, kdy to bylo rušné městečko hemžící se jak místními obyvateli, tak turisty z cizích zemí. A jednou v září, tedy mimo sezónu, a rozdíl v termínu byl víc než udivující. Staré Porvoo bylo jako vymetené a měli jsme ho téměř celé jen pro sebe. Obojí návštěva byla příjemná a myslím, že toto místo se člověku hned tak neokouká. Osobně bych do něj bez váhání vyrazila i potřetí.

autor článku + foto: Zuzana Vorlíková