6. 05. 2015, 20:31

Kam na výlet – ostrovy v Helsinkách

Pokud plánujete cestu do Finska „na vlastní pěst“ a sestavujete si program sami, jistě budete chtít nějaký čas strávit v hlavním městě. Helsinki však nejsou jen ulice a městská zástavba, nýbrž v nich najdete i spoustu zeleně a míst, o kterých byste vůbec neřekli, že jsou na dosah ruky od centra.
Představím vám tedy několik přírodních ostrovů, které ocení zejména ten, kdo svou dovolenou omezuje na oblast hlavního města a zároveň si chce vychutnat něco z krásné finské přírody.

10369866_10202059812895973_1733372699192377041_n

SUOMENLINNA (UNESCO)

Námořní pevnost zbudovaná v 18. století na obranu Helsinek je dnes vyhledávaným místem odpočinku. Suomenlinna se rozkládá na několika ostrovech propojených mosty. Naleznete zde muzea (například hraček nebo vojenství), restaurace a dokonce hostel. Trvale zde žije okolo 800 obyvatel, a tak je na ostrovy zajišťována i městská veřejná doprava – samozřejmě v podobě lodi. Pokud sem tedy plánujete vyrazit a nemáte zrovna vlastní člun, vyjde vás plavba městskou dopravou o něco levněji než lodí vypravovanou speciálně pro turisty. Obě linky vyplouvají pravidelně z Kauppatori – MHD má stanoviště o pár metrů blíže k Uspenské katedrále, zatímco turistickou loď naleznete více směrem k Esplanadi.
Vojenská minulost na vás dýchne hned, jak vystoupíte na břeh. Jako vzpomínka na dávné časy je po ostrovech rozmístěno množství děl a valů. Na mě osobně zdejší atmosféra působila trochu jako bych byla na prohlídce koncentračního tábora. Chcete-li si více užít přírody a pohledů na moře, můžete vyrazit na odlehlejší ostrůvek Länsi-Mustasaari, kde potkáte také pár děl, malý majáček a radost vám udělá krásný pohled na Balt. Pokud vás více zajímá válečná historie, bude pro vás nejlepší procházka po největším ostrově Kustaanmiekka.
V letním období bývá též vyhledávaným místem malá veřejná pláž.
V informačním centru u vojenského muzea naleznete letáčky v několika jazycích, mapky a vše potřebné. Záleží jen na vás, zda ostrovům věnujete celý den či jen pár hodin.

98d8c43591_88743545_o2

PIHLAJASAARI

V překladu Jeřabinový ostrov je malebným místem jen pár minut plavby z přístavu Merisatama, který naleznete za parkem Kaivopuisto. Dva malé ostrovy jsou zmenšenou ukázkou celé krásy jižního Finska. Za hezkého počasí je to oblíbené místo pro pikniky a výlety s rodinou. Pokochat se tu můžete ukázkou lesa plného brusinek a borůvek, obřích balvanů, porostlých mechy a stejně tak obřích balvanů na břehu moře, kde se výborně běhá bez bot. :-) Pokud si najdete dobré místo, nemusíte tu dlouho dobu narazit na živáčka a užívat si tak slunění na kamenech ve zdánlivé „divočině“.

43ec6f3e22_88743563_o2

SEURASAARI

Seurasaari se nenachází více schované v zálivu. Dostat se na něj můžete pohodlně přes most a z centra vás sem zaveze autobusová linka č. 24 nebo si můžete udělat delší, ale příjemnou procházku podél pobřeží od Sibeliova památníku. Hlavním lákadlem ostrova je zdejší skanzen. Bylo sem převezeno množství dřevěných domků z celého Finska, pocházejících převážně z osmnáctého století, ale i starších. Některé domy jsou i dobově zařízeny, a pokud si zaplatíte vstupné (8 euro dospělý) můžete se podívat dovnitř. Mimo sezonu bývá skanzen zavřený, ale ostrov je přístupný po celý rok a mezi starobylé domky se tak dostanete kdykoliv.

2997b3f314_88743587_o2

Máte-li více času a bude vám přát počasí, dá se udělat i procházka kolem celého ostrova, mimo skanzen.

Pokud vás v Helsinkách tlačí čas a nemůžete nebo nechcete navštívit všechna tato místa, doporučila bych vám při pěkném počasí určitě Pihlajasaari, a pokud máte alespoň trochu rádi starou finskou architekturu, tak Seurasaari vás určitě nadchne stejně jako mě.

spojení na Pihlajasaari a Suomenlinnu (turistická loď) http://www.jt-line.fi/
otevírací doba a vstupné na Seurasaari http://www.nba.fi/en/museums/seurasaari_openairmuseum

autor článku + foto: Zuzana Vorlíková