6. 05. 2015, 19:11

MARIA PEURA – Na okraji světla (Valon reunalla)

Chamtivá řeka. Za jarního tání vždycky někoho spolkla. Jednoho roku si vzala školačku i s kolem a školní brašnou. Dalšího roku stáhla dva malé kluky, dvojčata. Ale nejvíc se mluvilo o jaru, kdy se řeka naplno rozběsnila a smetla domov důchodců. Celá vesnice tehdy pomáhala zachraňovat stařečky z ledových ker. A těla těch, které řeka stihla pohltit do svého černého chřtánu, lidé vytahovali z řečiště ještě na podzim. Chamtivá řeka. Nechtěla svou kořist vydat. Občas vyhodila tělo na vzdálený břeh, kde je nikdo nedokázal najít. Možná ji těšilo, když mohla překvapit osamělého rybáře tlejícím lidským úlovkem.
Já jsem se do jejích nástrah nenechala polapit. Věděla jsem, jak řeka smýšlí a kdy se ledy začínají hýbat. I ve spánku jsem slyšela, jak se s třeskotem otevírá první velká prasklina, a uměla jsem volit správné trasy. Nespadla jsem do díry smrti, třebaže řeka čekala, třebaže si mě označila polibky a čekala, že se podvolím a vyslyším její volání.
Volala mě. Milovala mě. Proto jsem se jí odvážila vzepřít.
Ti, které nevolala, slepě a zoufale skákali smrti vstříc, čekali, že v poslední chvíli jim někdo podá teplou ruku. Hřbitov byl plný sebevrahů. Mezi nimi i můj děda a strejda Erno….

Kniha Na okraji světla od finské spisovatelky Marii Peury je syrovým vyprávěním o dospívání v zapadlých laponských končinách. Časové rozmezí zhruba dvou let líčí zprvu dvanáctiletá Kristina, která žije na vesnici a volný čas tráví se svým klukem Karim a kamarádkou Pirtou. Touží poznat větší svět, než jsou jen jejich zapomenuté lesy a močály, záletní otcové, zoufalé matky a blázniví strýcové. Odtržení od zbytku světa, které s sebou nese život v těchto končinách, si tak kompenzují alkoholem, sexem, čicháním ředidla a častým zahráváním si se životem. Touží po tom, že jednou, tak jako mnozí, nastoupí do vlaku a začnou někde jinde lepší život.

Toto literární dílo nemá nijak spletitý děj, veškeré zápletky ohledně lidských vztahů se rychle vyřeší a ani poslední stránky vás neočarují žádným strhujícím koncem. To ovšem neznamená, že by kniha nebyla zajímavá. Naopak, některé přímé vyjádření děsivých skutečností vás doslova ochromí a šokuje. Tím, že příběh líčí dívka na hranici dětství, jsou scény z reálného světa mnohdy propleteny jejími snovými představami. A právě toto propojení drsného světa rádoby dospělých s přirozeným pohádkovým sněním dětí dělá knihu velmi originální.

Vymýšlely jsme různé druhy smrti a cesta do vsi ubíhala rychle. Pirta si chtěla podřezat zápěstí, sníst jedovaté houby nebo si prostřelit hlavu brokovnicí. Já jsem se chtěla utopit. Pirta si chtěla hodit oprátku na krk, skočit pod náklaďák nebo spolykat prášky na spaní. Já jsem se chtěla utopit. Pirta chtěla strčit hlavu do igelitky, umrznout ve sněhu nebo si rozpárat břicho nožem. Já jsem se chtěla utopit. Pirta chtěla pojít hladem, spolykat žiletky nebo se udusit zvratky. Já se chtěla utopit. Pirtě už došla trpělivost a dožadovala se, ať řeknu taky něco jiného, ale řeka byla blízko a nedovolovala mi to. Teprve ve vsi, daleko od řeky jsem se odvážila říct:„Vypila bych lahev vodky a nejala bych autem do stromu.“

Finský originál vyšel v roce 2005, český překlad Vladimíra Piskoře v roce 2009.

autor článku: Zuzana Vorlíková