4. 07. 2015, 9:34

Cestujeme do Kajaani

Kajaani je poměrně malé město (i podle finských měřítek) asi 170 km severně od Kuopio a 550 km od Helsinek. Ačkoli jde o město s populací jen kolem 37 tisíc obyvatel, které lze na mapě Finska celkem snadno přehlédnout, byla by škoda tam nezavítat, budete-li někdy mít možnost, mimo jiné proto, že toto město v průběhu jeho historie proslavilo několik opravdu významných osobností, o nichž ještě bude zmínka později.

Obecné informace a trocha historie

Kajaani je hlavním městem regionu Kainuu, který sousedí se severní Pohjanmaa (na západě) a severním Savo a Karélií (na jihu). Švédsky mluvících obyvatel je tu opravdu málo (ačkoli existuje i švédský název pro město: Kajana), ovšem na ruské turisty narazíte celkem často. Město založil roku 1651 tehdejší guvernér Finska Per (Pietari) Brahe, který se zároveň zasloužil o dostavení hradu v Kajaani, jenž byl budován na obranu města. Hrad byl bohužel poničen Rusy za velké severní války (kolem roku 1716) a po připojení Finska k Rusku o necelých 100 let později byl definitivně ponechán svému osudu.

DSCF7649Památník Pera Braheho

Jak se do Kajaani dostat

Do Kajaani se dá dostat mnoha způsoby, záleží, zda upřednostňujete rychlost, nebo nízkou cenu. Nejrychlejší je samozřejmě let z Helsinek se společností Finnair (asi 3x denně), ovšem z ceny se vám možná trochu zatočí hlava (100 euro je spodní hranice). V každém případě s Finnair se opravdu vyplatí kupovat zpáteční letenky (mnohdy jsou levnější než jednosměrné!). Máte-li více času a méně peněz, můžete do Kajaani přijet i vlakem nebo autobusem. Vlakové i autobusové nádraží jsou velmi blízko sebe a v docházkové vzdálenosti od centra města. Finančně nejvýhodnější je jednoznačně cesta autobusem se společností Onnibus. Cena jízdenky se pohybuje mezi 15-40 euro (podle toho, jak moc dopředu si ji koupíte), cesta trvá necelých 8 hodin (s přestupem v Jyväskylä), ale ubíhá docela rychle vzhledem k tomu, že v autobuse je bezplatná wi-fi síť. Nevýhody? Onnibus bohužel tuto trasu jezdí jen 2x denně a ne ve zrovna vhodných časech:

11:30 Helsinki – 19:20 Kajaani,

18:00 Helsinki – 01:50 Kajaani.

Osobnosti v Kajaani

Jak už bylo zmíněno, do historie Kajaani se výrazně zapsalo hned několik opravdu významných osobností Finska. První z nich nebyl nikdo menší než Elias Lönnrot, který v Kajaani pobýval a pracoval jako okresní lékař v letech 1833 – 1853. Tato pozice mu také umožnila jeho mnohé výpravy do okolí, při kterých sbíral lidovou slovesnost, kterou nakonec vydal ve svých dílech (Kalevala, Kanteletar a další).

Další osobností byl nejvýznamnější finský básník Eino Leino, který se narodil roku 1878 v Paltaniemi. Tato obec tehdy patřila městu Paltamo, ale od roku 1954 spadá pod Kajaani. Leino začal svoji školní docházku právě v Kajaani, i když později se přesunul do Oulu a nakonec do Hämeenlinny. Eino Leino vydal svou první báseň už ve věku 12 let a její název (Kajaanin linna – Hrad v Kajaani) napovídá, že byla inspirována právě místem jeho původu.

S městem Kajaani byl spjatý i Urho Kaleva Kekkonen, nejvýznamnější finský poválečný prezident, který se velmi zasloužil o rozvoj tohoto města. Kekkonen v Kajaani studoval na základní i střední škole, ale do města se vracel i později a má v něm také svůj památník.

Co stojí za návštěvu

Pro romantické a dobrodružné povahy je volbou číslo jedna návštěva trosek místního hradu, které jsou volně přístupné. Hrad byl navíc postaven na ostrově, takže se odtamtud nabízejí opravdu krásné výhledy na řeku a město.

DSCF7656Trosky hradu v Kajaani

Pro nábožensky nebo umělečtěji zaměřené doporučuji návštěvu místního hlavního luteránského kostela, který patří mezi nejkrásnějí dřevěné kostely ve Finsku (to jsem sice vyčetla z průvodce, ale s výrokem naprosto souhlasím). Kolem kostela je také rozsáhlý park s mnoha památníky padlým vojákům, zejména z období II. světové války. Hned vedle kostela se nachází již zmiňovaný památník prezidenta Kekkonena a hned za ním i místní pravoslavný kostel.

Z muzeí stojí za návštěvu například Kainuun museo (Muzeum regionu Kainuu). Vstupné je zdarma, takže v případě, že vás muzeum zklame, nebudete alespoň litovat peněz. Ale pokud vás alespoň trochu zajímá historie a každodenní život v této oblasti v 18. a 19. století, bude se vám tu určitě líbit. Popisky jsou finsky i anglicky a některé vystavené exponáty opravdu zajímavé (například Lönnrotovy lyže). V prvním patře muzea se pak konají krátkodobé výstavy, letos v létě s názvem Saareen (Na ostrov), která je inspirovaná finskou dětskou a dobrodružnou literaturou o vodě, moři a ostrovech. Tato výstava už ovšem postrádá popisky v angličtině a je určena především pro dětské návštěvníky. Webové stránky muzea zde (bohužel pouze finsky): http://www.kajaani.fi/kainuunmuseo/

Kousek od výše zmíněného muzea se nachází Prisma, která je opravdu velmi rozlehlá a zcela jistě ukojí nákupní choutky všech turistů.

Při své návštěvě Kajaani jsem bohužel zmeškala místní muzeum umění (Kajaanin Taidemuseo), ale bylo mi vřele doporučeno, a tak doporučení šířím dál. Podle webových stránek (tentokrát i v angličtině) je i tam vstup zdarma. http://213.143.184.82/taidemuseo/english/eng_index.htm

Za návštěvu prý stojí i čtvrť Paltaniemi (o které už byla zmínka výše), která se bohužel nachází poměrně daleko od centra. Najdete tam například další zajímavý kostel a dům, kde žil Eino Leino.

Ať se vám v Kajaani líbí!

Stránky pro návštěvníky Kajaani: (anglicky)

http://www.visitkajaani.fi/index.php?c_la=en

DSCF7642Luteránský kostel v Kajaani

autor článku + foto: Dominika Střížková