7. 11. 2015, 9:52

Mrazivé dějiny: komponovaný večer o finském historickém románu

V rámci kampaně #ReadNordic se v úterý koná večer věnovaný finskému historickému románu. Pokud máte zájem dozvědět se o tomto tématu i celé kampani více, níže je přiložena tisková zpráva.

MRAZIVÉ DĚJINY
KOMPONOVANÝ VEČER O FINSKÉM HISTORICKÉM ROMÁNU
(TISKOVÁ ZPRÁVA)


Literární kampaň #ReadNordic
se přehoupla do listopadu a hlavními tématy nového měsíce jsou klasika a historický román. Dne 10. listopadu 2015 od 18:30 proběhne v Českém centru Praha (Rytířská 31) komponovaný večer s názvem Mrazivé dějiny, během nějž se návštěvníci blíže seznámí s finským historickým románem, jak klasickým, tak i současným. Tento žánr, který byl ve Finsku vždy populární a mezi­národní úspěch zaznamenal především díky tvorbě Miky Waltariho, zažívá i v současnosti zlaté období. Zatímco Waltariho Egypťan Sinuhet stále obsazuje čelní příčky čtenářských anket, romány Sofi Oksanen či Katji Kettu sbírají nadšené ohlasy a nejrůznější ceny po celém světě.

V úvodní části večera zazní přednáška překladatelky a spisovatelky Markéty Hejkalové na poněkud netradiční, ale v dnešní době více než aktuální téma Waltari a islám. „O islámu píše Waltari v několika historických románech z tzv. tureckého období – Temném andělovi, Pádu Cařihradu a v dvojdílném románu Krvavá lázeň a Šťastná hvězda. Víc než islám jako náboženství autora ale zajímal exotický svět islámu. Osmanská říše se Waltariho hrdinům na první pohled jeví jako ráj, jednolitý svět pevných hodnot je protikladem znesvářené poválečné Evropy. Pod lákavým povrchem se ale postupně rozkrývá krutý totalitní systém,“ poodhaluje Markéta Hejkalová

Na přednášku naváže moderovaná beseda s překladateli (nejen) historických románů Vladimírem Piskořem a Jitkou Hanušovou, kterou povede Lenka Fárová. Přednáška se zaměří na kritické okamžiky finských dějin, jejich zobrazení v současné literatuře i poučení z těchto událostí, které nám romány zprostředkovávají. Řeč bude především o válečných zkušenostech ve 20. století – občanské válce roku 1918, kterou literárně zpracovala Leena Lander v románu Rozkaz, a druhé světové válce, do jejíž poslední finské kapitoly, tzv. laponské války, je situován román Porodní bába Katji Kettu.

Večer zpříjemní finské občerstvení, zazní úryvky z nejnovějších audioknih a budou promítnuty ukázky z moderních filmových adaptací. Akci pořádá Skandinávský dům, Finské velvyslanectví v Praze a České centrum Praha ve spolupráci s vydavatelstvím audioknih OneHotBook.

Kampaň #ReadNordic zaměřená na propagaci severské literatury byla zahájena v září 2015. Jejím cílem je během osmi měsíců představit českým čtenářům nejrůznější žánry a aktuální témata severské literatury. Součástí je i čtenářská výzva, jejíž hlavní cenou je zájezd do Skandinávie. Kampaň vyvrcholí v květnu 2016, kdy budou severské země čestným hostem pražského veletrhu Svět knihy. Kampaň pořádají velvyslanectví Dánska, Finska, Norska a Švédska v Praze a koordinuje Skandinávský dům. Projekt podpořil Severský kulturní fond.

Více informací o kampani na webových stránkách www.readnordic.cz a sociálních sítích:

www.facebook.com/ReadNordic
https://twitter.com/ReadNordic
https://instagram.com/ReadNordic