2. 11. 2017, 8:21

Pozvánka na dvě finské akce

Oslavy 100 let finské nezávislosti jsou v plném proudu, a tak se nám na podzim sešlo poměrně velké množství kulturních akcí týkajících se Finska. Rádi bychom vás pozvali na dvě nadcházející.

Přednáška finské historičky Laury Kolbe Finland 100 – Myths and reality in the buiding of a nation, která proběhne v angličtině 10. listopadu v budově UK v Hybernské ulici.

Laura Kolbe is one of the leading historians in Finland with an impressive list of academic publications. She currently holds a professorship in European History at the University of Helsinki. We have the pleasure to invite you to her lecture Finland 100 – myths and reality in the building of a nation 1917–2017 at Charles University in Prague at 10 am on the 10th of November. The lecture takes place at the Faculty of Arts (Hybernská 3, lecture room H303).

The lecture will be in English without translation service.

The event will be held with the presence of H. E. Helena Tuuri,
Ambassador of Finland to the Czech Republic.

A pokud máte rádi poezii, zajděte se podívat 30. listopadu do Café Fra na Runosto: 100 finských básní.

RUNO je finsky báseň. RUNOO1 je oslava 100 let Finska.

Po dobu 100 dní předcházejících 6. 12. 2017, kdy Finsko oslaví sto let své nezávislosti, publikovala překladatelka Jitka Hanušová na webových stránkách www.runoo1.com vždy jeden vlastní překlad finské básně denně. Projekt vyvrcholí večerem, během nějž zazní 100 finských básní v překladech v podání řady finštinářů, finologů, básníků a prozaiků, překladatelů, redaktorů, ale také v originálním znění v podání Tima Malmstedta a Pasiho Mäkely.

Čtou: Petr Borkovec, Erik Lukavský, Olina Stehlíková, Adam Borzič, Simona Racková, Ondřej Hanus, Marie Iljašenko, Milan Ohnisko, Tomáš Míka, Alice Prajzentová, Vít Janota, Ondřej Lipár, Kolja Ivaskiv, Vojta Vacek, Alžběta Luňáčková, Jan Škrob, Ladislav Šerý, Michal Švec, Martin Severýn, Ema Stašová, Josef Straka, Tereza Semotamová, Eliška Kremlová, Robert Wudy a mnoho dalších.

Moderuje Jitka Hanušová

Česky a finsky, tlumočeno