12. 11. 2017, 20:16

Saara Aalto: Má finská zpěvačka šanci prorazit na mezinárodním poli?

Pěvecká kariéra Saary Aalto trvá již dlouho, během posledního roku však její sláva prudce vzrostla, a to nejen ve Finsku. Pozornost upoutala především účastí v loňském ročníku britského X Factoru, kde skončila na druhém místě. Podaří se jí na nedávné úspěchy navázat?

Saara_Aalto_Big-e1460040310566

Saara Aalto je finská popová zpěvačka a muzikálová herečka. Narodila se v roce 1987 do velmi muzikální rodiny a již od útlého věku se věnovala hudbě, především zpěvu, skládání písní a hře na klavír.  Už jako dítě se úspěšně účastnila různých pěveckých soutěží, finských i mezinárodních.

Prvním výraznějším bodem její kariéry byla účast v soutěži Talent Suomi v roce 2007, kde se umístila mezi trojicí nejlepších. Poté se věnovala především muzikálům, v roce 2011 ale kromě toho stihla vydat i dvě sólová alba. V roce 2012 se zúčastnila prvního ročníku pěvecké soutěže The Voiceof Finland, kde skončila na druhém místě. To výrazně pomohlo její kariéře.

Mezi lety 2013 a 2015 vydala další tři alba. Pokusíme-li se stručně charakterizovat její hudební styl, lze docela výstižně použít označení mainstreamový pop. Výrazný hlas a pořádná dávka teatrálnosti (která ne každému sedne) – to jsou poznávací znamení Saary Aalto. Její specialitou je také zpěv v mnoha v různých jazycích, leckdy velmi exotických. Zajímavé je třeba to, že jedno z jejích alb je téměř výlučně v čínštině. Extrémní ukázkou zpěvaččiny mnohojazyčnosti je slavná interpretace hitu Let it go z veleúspěšného filmové muzikálu Frozen, kde kombinuje dokonce 15 jazyků:

Dosud nejdůležitějším rokem byl pro Saaru Aalto nepochybně ten loňský. Ve Finsku se svou převážně anglicky zpívanou hudbou nikdy nedokázala opravdu prorazit, jejím snem je navíc spíše sláva mezinárodní. Proto se přihlásila do jedné z nejznámějších a nejvlivnějších pěveckých soutěží světa, a sice do britského X Factoru. Její cesta soutěží byla velmi pozoruhodná a plná obratů. Na úvodním castingu zazářila, překvapivě brzy však nastalo trápení. Následovalo dokonce vyřazení, do soutěže se však vrátila díky divoké kartě.

Do finálové dvanáctky se dostala s odřenýma ušima, patřila k outsiderům a každý čekal, že vypadne mezi prvními. Ve dvou úvodních finálových kolech k tomu chybělo velmi málo – jednou ji zachránila porota, podruhé obsadila poslední postupové místo. V dalším kole ale povstala jako fénix z popela a rázem obsadila druhé místo diváckého hlasování. Později se sice ještě jednou ocitla v ohrožení, jinak ale jela na velmi úspěšné vlně a z outsidera se rychle stala černým koněm soutěže. V několika kolech zazářila a dokonce vyhrála, ve finále nakonec obsadila stříbrnou pozici (vítězem se stal od začátku favorizovaný Matt Terry). O většině jejích vystoupení v soutěži lze říci, že byla skvěle odzpívaná, kvůli přehnané teatrálnosti a snaze o extravaganci však poměrně často balancovala na hranici kýče.

X Factor: Abba – The Winner Takes it All

Přestože nevyhrála, získala díky soutěži velkou popularitu. V současnosti má podepsanou smlouvu s mezinárodní nahrávací společností Warner Music Group. Nedávno také vydala první píseň po účasti v britském X Factoru s názvem Blue Eyes. Momentálně se zdá, že rok 2018 bude pro Saaru Aalto také velmi úspěšný. Mimo jiné se totiž objeví jako porotkyně v chystané finské verzi X Factoru. Před pár dny bylo navíc oznámeno, že bude reprezentovat Finsko v příštím ročníku hudební soutěže Eurovize, která se ve Finsku i v řadě dalších zemí těší velké popularitě.

Je otázkou, zda Saara Aalto dokáže využít momentálních úspěchů a splnit si svůj sen o hudebním úspěchu na mezinárodním poli. Nyní to ale vypadá, že má docela dobře našlápnuto.

 

Autor textu: Petr Kujal

Zdroj obrázku: http://piikkikasvi.fi/wp-content/uploads/Saara_Aalto_Big-e1460040310566.jpg