4. 11. 2018, 16:18

Mezinárodní podzimní škola fenistiky v Praze aneb jak finština otevírá nové obzory

Oddělení finštiny rozhodně nezahálí! V září se totiž stalo hostitelem druhého ročníku Mezinárodní podzimní školy fenistiky (Ulkomaisen fenistiikan syyskoulu).

Podzimní škola je společný projekt Univerzity Karlovy a univerzit ve Varšavě, Kolíně nad Rýnem, Greifswaldu. Jeho cílem je podpořit komunikaci a vzájemné vztahy mezi studenty a učiteli finštiny působícími ve střední Evropě. Právě kolegové z těchto univerzit navštívili naši fakultu v termínu od 23. do 28. září 2018 a přispěli tak k události, která obohatila a prohloubila nejen naše vzájemné vztahy, ale také znalosti týkající se finského jazyka, literatury a kultury.

logo-návrh-2-300x157

Již před začátkem Podzimní školy měli pořadatelé plné ruce práce, ale moc si neoddechli ani v průběhu konference. Program byl totiž skutečně nabitý. V první den nás svou přítomností poctili finský velvyslanec v Praze J. E. Jukka Pesola a proděkan pro přijímací řízení a vnější vztahy FF UK Daniel Soukup, aby společně zahájili druhý ročník této mezinárodní konference. Vedoucí Oddělení finštiny a duše týmu Lenka Fárová všechny účastníky srdečně přivítala.

V průběhu týdne jsme vyslechli příspěvky pražských i zahraničních kolegů. Program sestával z přednášek vyučujících i z kratších prezentací studentů, kteří představili témata svých bakalářských, magisterských a doktorandských prací, či další projekty z oblasti lingvistiky a literatury.

Letošní účast byla podobně hojná jako loni. Téma tohoto ročníku znělo Finsko a finština ve střední Evropě: historie a současnost. Díky tomu se účastníci měli možnost dozvědět mnohé o vztazích mezi Finskem a třemi středoevropskými zeměmi. Přednášející se ve svých příspěvcích zaměřovali na vývoj těchto vztahů především během bouřlivého 20. století. Dva příspěvky zazněly také od našich vyučujících. Jan Dlask svoji přednášku o cenzuře z období komunismu zakončil sondou do českého překladu díla Drahý princi a Michal Kovář nás provedl historií českých překladů sámské literatury až po současnost.

Kromě vyučujících svými poznatky přispěli i studenti bakalářských, magisterských či doktorandských programů. Příspěvky se týkaly nejvíce finského jazyka a literatury, některé však měly přesah i do oblasti kultury či historie. Naši studenti do debaty přispěli stejnou měrou. Eliška Turčanová představila projekt své diplomové práce zaměřující se na feministické čtení děl významných finských mužských autorů a Dominika Střížková nám prozradila, jak ve finštině vyjádřit, když jde všechno do háje (a kam jinam to ještě může jít). Z řad čerstvých absolventů svým zajímavým příspěvkem o recepci finského podivna v České republice konferenci obohatila Martina Bendová. Od doktorandky Soni Wojnarové jsme si vyslechli množství zajímavých informací o tom, jak se názvy a vnímání barev promítají do českých a finských toponym. Michal Švec zahraničním hostům představil činnost Skandinávského domu a také svůj nový projekt o finské lyrice, na kterém pracuje s trojicí magisterských studentů.

Letošní ročník nebyl pouze o přednáškách a získávání nových poznatků, ale také o trávení času s kolegy, kteří se rozhodli pro stejný obor, a pro naše hosty také poznávání Prahy. Program totiž nabízel i společné večerní aktivity v prostorech Kampusu Hybernská a malou soutěž. Ta nesla název Praha spisovatelská a měla hostům pomoci blíže se seznámit s Prahou a jejími památkami. Na závěr konference jsme měli možnost si prohlédnout i historické části budovy Karolina. Na tomto místě chceme vyjádřit poděkování a pochvalu panu průvodci, který nám ve svém poutavém výkladu odhalil mnohé zajímavosti z historie naší univerzity.

Mezinárodní podzimní škola fenistiky se zatím konala teprve podruhé, ale věříme, že byla důstojným pokračováním minulého ročníku v německém Greifswaldu. Organizátoři se svých úkolů zhostili dobře a s entusiasmem.  Mnozí z nás po roce znovu potkali spoustu známých tváří, nebo naopak navázali kontakty nové, které nám v budoucnu na poli fenistiky budou přínosem. Někteří si také poprvé vyzkoušeli, jaké je to mluvit před auditoriem plným posluchačů, a získali tak nové cenné zkušenosti.

Příští setkání je naplánováno na podzim 2019 ve Varšavě. Pokud se podaří znovu získat finanční podporu, okruh se uzavře v roce 2020 v Kolíně nad Rýnem. A potom? Kdo ví, snad si dáme celé kolečko znovu. :-)

Ivona Mendelová, Dominika Střížková