O nás

Vítejte na stránkách věnovaných zemi tisíců jezer, poslední divočině Evropy, hrdé královně severu, zemi zvané Finsko.

Kdo jsme?

FinoFiilit je spolek studentů finštiny vedený při FF UK v Praze.

Co děláme?

Naším cílem je podporovat česko-finské vztahy, propagovat finskou kulturu v České republice a zvýšit provázanost jednotlivých ročníků finštiny na FF UK.

Chceme sdružovat lidi se zájmem o Finsko, zejména pak ty, kteří studují finštinu – ať už na univerzitě, v jazykové škole nebo sami doma. Za tímto účelem pořádáme pro členy spolku několikrát měsíčně konverzační setkání, neformální posezení v jedné z pražských kaváren, kterých se účastní i rodilí mluvčí finštiny.

Širší veřejnosti přinášíme pravidelné články o finské kultuře, rady ohledně cestování podložené vlastními zkušenostmi a informujeme o souvisejících kulturních akcích v České republice.

Jak jsme vznikli? 

Někteří z nás se již dříve ve svém volném času věnovali aktivitám, při kterých mohli využít své nadšení pro finštinu a zároveň přinést užitek i ostatním. Od roku 2010 Zuzka sdružovala internetovou komunitu Klubu finofilů okolo blogu zeme-tisicu-jezer.blog.cz, který vedla a který čtenářům přinášel informace o Finsku z různých zájmových oblastí. Na jaře 2014 pak Dominika přišla s nápadem pořádání pravidelných konverzačních setkání ve finštině.

Na oborovém vánočním večírku 2014 vznikl nápad sdružit tyto naše aktivity do jedné, dát jim oficiální zaštítění a ukázat tak, že finštináři mají pro svůj obor zapálení a chuť rozvíjet se v něm i nad rámec povinných přednášek a seminářů. Hned po Vánocích se většina členů našeho ročníku pustila do shánění informací a zařizování všeho potřebného. Dne 19. 3. 2015 byl studentský spolek FinoFiilit oficiálně schválen Studentskou radou.

(Pojmenování spolku je složeno z české části Fino a finské části Fiilit, referuje tak ke zmíněné internetové komunitě Klubu Finofilů, naší lásce k Finsku a zároveň k uplatňování finštiny. Dvě velká F pak odkazují k FF UK)

 

˃ INFORMACE O ČLENSTVÍ

˃ STANOVY

> KONVERZAČNÍ SETKÁNÍ

 

Výbor spolku

 

Zuzana Vorlíková – předseda, grafické práce, zajišťování webu a facebooku

„K Finsku jsem se dostala přes hudbu (ano, i já přiznám své metalové období) a po přečtení prvního průvodce, kde byly líčeny červené chaty na březích jezer, mi bylo jasné, že jsem našla svůj objekt zájmu. Miluju finskou přírodu, lišejníky na stromech, ocelovou barvu jezer, když jsou na nebi mraky, červené brusinky a továrny v Tampere. Kromě Finska je mým zájmem také fotografie – své počiny publikuji pod pseudonymem Lawiane. Deset let jezdím na koni a dříve jsem také chovala čistokrevné myšky. :D“

Ivona Mendelová – místopředseda a komunikace se Studentskou radou

„Možnože mylne, ale skutočne sa domnievam, že patrím k tomu „vzácnemu“ typu ľudí, ktorých k fínčine nepritiahla metalová hudba alebo krása krajiny, ale jazyk samotný. A – teraz príde anekdota, ktorú ľudia v mojom okolí počuli už snáď tisíckrát – fínčinu som začala študovať preto, lebo som bola hlúpa. Naivne som sa domnievala, že ak som dobrá v cudzích jazykoch, tento, pre mňa vtedy neznámy a lákavý, o ktorom som však mala poľutovaniahodne málo informácií, pre mňa nebude problém. Ach, ako som sa mýlila. Našťastie mi fínčina medzičasom stihla prirásť k srdcu – hlavne vďaka úžasnému triu pedagógov, prenádhernej krajine, ktorú som si pri prvej návšteve pred tromi rokmi okamžite zamilovala, a úplne novému spektru možností a zážitkov, ktoré sa mi vďaka štúdiu otvorili. Okrem fínčiny študujem tiež prekladateľstvo a tlmočníctvo z nemčiny do češtiny a svoje vedomosti rozširujem i v ďalších cudzích (nezvyčajných) jazykoch. Mám rada umenie, literatúru, rada kreslím, maľujem a čítam. A snívam o tom, že jedného dňa napíšem knihu.“

Monika Holubová – pokladník , správa členství

„Mám ráda severskou přírodu, kulturu, salmiakki, mumínky a noci, kdy nezapadá slunce. Navíc jsem se vždycky chtěla naučit jazyk, který nikdo neumí. Nakonec studuji hned dva: finštinu a švédštinu. Netuším, co ze mne bude, ale jedno je jisté. Jednoho dne budu bydlet v červeném domečku na břehu moře. A budu mít loď. A saunu.“

Hana Kalábová – koordinace akcí

Bára Truksová – výpomoc s webem, pomoc s akcemi

Severu jsem propadla někdy v sedmnácti letech. Jela jsem tehdy do Norska a když jsem z letadla uviděla první červené domečky, věděla jsem, že to je láska na celý život. Tehdy jsem ještě byla zatvrzelým odpůrcem kávy, zimy a tmy. I přes to jsem se začala učit norsky, ale chtělo to ještě jeden jazyk. Takový, kterému nikdo nerozumí, nikdo ho neumí a ani nechce umět a u něhož nebudu muset chodit daleko ze severu. Hmm, ne. Dánština nebyla druhá volba. Když jsem pak poprvé navštívila Finsko, racionální zalíbení rychle přerostlo v silnější cit. Bohužel jsem ale zjistila, že sever prostě není pro mě. K odporu ke kávě, zimě a tmě přibyl v této zemi fakt, že po sauně je mi špatně, nechutná mi pivo a zima podruhé, protože ta tam stojí za to. A dnes? Na kávu nedám dopustit, tma mi přijde kouzelná, zima mi vyhovuje víc než parné léto, občas se jdu podívat do sklepa, jestli už paní správcová zařídila tu saunu, a pivo mám nejradši právě to finské. Finsky složím už i dvě tři kloudné věty a plánuju koupit malý ostrov, na němž si postavím červený domeček, přirozeně se saunou.

Antonie Střízelská

Zájem o Finsko u mě ve dvanácti letech probudila hudba a silně ho prohloubila Kalevala, která se mi dostala do ruky o nějaký ten rok později. Poté, co jsem začala studovat obecnou lingvistiku se můj zájem o Finsko změnil ve fascinaci finštinou, coby neobyčejně zajímavým a krásným jazykem. Miluji borůvky, salmiakki, sníh, lesy, vodu, saunu a metalovou hudbu. Mezi moje koníčky patří mimo jiné i fotografie a zpěv, kterému se nějakým způsobem aktivně věnuji od mala. 

 

 

Zakládající členové: Bára Báštěcká, Monika Holubová, Petr Kujal, Ivona Mendelová, Eva Rýdza, Dominika Střížková, Eliška Turčanová, Zuzana Vorlíková

Čestnými členy spolku jsou lidé, kteří se výrazně zasloužili o rozvoj a propagaci finské kultury v České republice. Jsou jimi samozřejmě naši současní výborní pedagogové, jimž tímto děkujeme za motivaci, trpělivost a podporu: Mgr. Lenka Fárová, Ph.D., Mgr. Timo Laine, Mgr. Jan Dlask, Ph.D.

A další významné osobnosti akademického prostředí: Mgr. Anna Čermáková, Ph.D., Mgr. Michal Kovář, Ph.D., Doc. PhDr. Viola Parente-Čapková, prof. PhDr. Jan Čermák, CSc., PhDr. Markéta Hejkalová, Mgr. Michal Švec, Mgr. Barbora Skálová

11080892_10202676089782510_4245484672767444800_n (1)

Za technickou podporu při tvorbě těchto stránek patří poděkování Zdeně Brandýsové. Grafické zpracování a foto v záhlaví (Inarijärvi): Zuzana Vorlíková.